wtorek, 1 maja 2012

Labrador Retriever


Labrador Retriever jest psem średniej wielkości o zwartej budowie ciała i silnej kości. Wyróżniają go dwie charakterystyczne cechy: futro i ogon.Futro jest krótkie, grube oraz wodoodporne o maści głównie czarnej lecz również żółtej czy czekoladowej. W porównaniu do Golden Retrieviera szata labradora nie jest falista i nie układa się w piórka. Ogon natomiast jest wyraźnie zaznaczony, pokryty jasnym krótkim oraz gęstym futrem. Gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. Nigdy nie jest zakręcony nad grzbietem.


Labrador posiada masywną  sylwetkę o głębokiej i szerokiej piersi, prostym grzbiecie i szerokich lędźwiach. Głowa psa jest również szeroka o wyraźnie zaznaczonym stopie i lekko wysklepionymi brwiami. Posiada duży nos o szeroko rozwartych nozdrzach, oczy średniej wielkości, brązowe lub orzechowe.Stosunkowo małe niezbyt ciężkie i obwisłe uszy są nieco odchylone do tyłu. Przednie kończyny Labradora są od łokci proste, natomiast tylne szerokie i silnie umięśnione.

Obecnie Labrador jest jednym z najpopularniejszych psów do towarzystwa, gdyż przystosowuje się do niemal każdej sytuacji życiowej. Jest to pies, który potrzebuje przestrzeni. Nie sprawiedliwe jest zamykać tych psów w małym mieszkaniu i pozbawienie go biegania oraz pływania.Labrador został wychowany po to aby pływać więc pływanie czy nurkowanie po patyk przy każdej pogodzie jest dla tej rasy psów życiową koniecznością.


 Pochodzenie rasy i data powstaniaKanada, XIX w.n.e. 
 PrzeznaczeniePierwotnie pomocnik rybaków przy łapaniu ryb i wyciąganiu sieci. Następnie mysliwski pies aportujący do pracy na lądzie i w wodzie; pies lawinowy; opiekun ocimniałych; pies służbowy w wojsku i służbach celnych, a także jeden z najpopularniejszych psów rodzinnych i do towarzystwa.
 Wielkość miotuśrednio 8 szczeniąt 
 Długość życia10 - 12 lat 
 Wzrost
Pies: 56 - 61 cm.
Suka: 53 - 58 cm.
 Waga
Pies: 27 - 36 kg.
Suka: 25 - 32 kg.
 WymaganiaNadaje się na pierwszego psa w rodzinie i jest świetny dla początkujących właścicieli, ale jego wychowanie nie jest aż takie proste. Wskazana możliwość zapewnienia psu możliwość pływania i aportowania z wody. Duża potrzeba ruchu. Krótka sierść jest łatwa w pielęgnacji, ale bardzo linieje.
 Stosunek do dzieciDoskonały. Miły i cierpliwy, choć należy pamietać że to duży, aktywny pies.  
 Stosunek do obcychNiezmierna, wręcz wylewna przyjaźń od pierwszego spotkania. 
 Stosunek do psówOpanowany i zrównoważony. nie wszczyna bójek. 
 Stosunek do innych zwierzątDoskonały. 

Labrador Retriever lubi bardzo pieszczoty oraz jest wesołym i wiernym psem. Jego cechy to czułość, przywiązanie oraz wrażliwość na złe traktowanie. Jest czujny lecz nie agresywny. Jest również beznadziejnym stróżem gdyż nieufność jest zupełnie obca jego naturze.

Labrador jest wielkim łakomczuchem i łatwo można go przekarmić oraz doprowadzić do otyłości. Może to spowodować nadpobudliwość i przyczynić się do wielu niepożądanych zachowań. Należy zauważyć, że labrador bez sensownego zajęcia oraz odpowiedniej dawki ćwiczeń może stać się nieposłuszny i samowolny. Więc ta rasa psów nie nadaje się dla ludzi wygodnych gdyż potrzebuje codziennego ruchu.

Labrador jest przyjaznym psem, łatwo przedstawić mu wcześniej nieznane osoby, bez oznak agresywności czy szczekania. Lecz źle wychowany pies może na znak radości z nowo poznanej osoby np. wskoczyć na nią. Labrador nadaje się do dzieci, gdyż jest miły i cierpliwy dla naszych pociech lecz należy uważać na jego zabawy z mniejszymi dziećmi. Labrador do około 3 lat jest dużym szczeniakiem gdyż późno dojrzewa. Z tego względu może nieumyślnie przewrócić dziecko podczas zabawy. Dla większych dzieci pragnących godzinami spacerować z psem i rzucać mu piłkę lub patyk , labrador stanie się najlepszym kompanem.

W stosunku do zwierząt tak jak do ludzi labrador jest również przyjazny i sam nie wszczyna żadnych bójek z innymi psami.

Niestety zdarza się (na szczęście rzadko), że występują psy w żaden sposób nie przypominające z charakteru jak i wzorców rasy gdyż labrador stał się bardzo popularny w Polsce,a co za tym idzie jego masowa "produkcja" często przez pseudo - hodowców nie wpływa zbyt dobrze na jakość miotów. Spotkać więc można np. agresywne i zaczepiające inne czworonogi labradory - co jest całkowicie niezgodne z charakterem tych psów.

Labradory podobnie jak inne rasy psów są narażone na dysplazję stawów. Występują lecz rzadko problemy z oczami. (najczęściej spotyka się zaćmę i postępujący zanik siatkówki). Psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do występowania skrętu żołądka , ale czasami zdarza się padaczka.

Twarda sierść labradora jest łatwa w pielęgnacji ale bardzo linieje.

Idealny dom dla labradora to dom blisko miejsca gdzie może pływać i godzinami aportować, spacerować. Pies ten zupełnie nie nadaje się do trzymania w kojcu, gdyż towarzystwo ludzi jest mu niezbędne jak powietrze.

Psy tej rasy są pełne temperamentu, są bardzo energiczne i aktywne. Dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość codziennego ruch w zależności od potrzeb psa. Gdy tego nie spełnimy spowodujemy, że pies będzie otyły,a to z kolei może doprowadzić do chorób stawów.

Labrador nadaje się na pierwszego psa w rodzinie i jest jest świetny dla początkujących właścicieli, lecz jego wychowanie nie jest aż tak proste i może być prawdziwym wyzwaniem jak wychować tego dużego aktywnego psa.

1 komentarz:

  1. Hm trochę nie zgodzę się z ostatnim zdaniem. Piszesz, że nadaje się na pierwszego psa, gdyż może to być wyzwaniem..Niestety jak pokazuje życie, ludzie biorą labradora, bo pies przyjazny, łagodny, bo do dzieci..po czym okazuje się, że nie radzą sobie z jego wychowaniem..Bo energia labradorów ich przerasta. Okazuje się, że są to psy które swoją niespożytą energię potrafią wyładować na niszczeniu domu pod naszą nieobecność..Tak więc ja bym jednak tej rasy nie polecała na pierwszy raz, bo można nie podołać. Wymaga ona duuuuuuuuuużej cierpliwości. Mimo, że psy szybko się uczą, to potrafią nieźle dać w kość, bo czasami są nie do zmęczenia. :)

    OdpowiedzUsuń